Néhány napja (2011.04.04-óta) letölthető a Microsoft ISCSI target 3.3
Ennek apropóján gondoltam szólok pár szót néhány könnyen hozzáférhető iSCSI megoldásról.
Néhány példán keresztül bemutatom, hogy használható a Vmware ESXi és a Windows Server 2008 iSCSI initiator Windows, Qnap és iSCSI targetekkel
Mi is az az iSCSI?
Az iSCSI lehetővé teszi a klienseknek (initiator), hogy normál TCP/IP hálózaton keresztül SCSI parancsokat küldjenek adattároló eszközöknek (target). A kliens és a szerver között nem kell (de nem árt 🙂 ) speciális és ezért meglehetősen költséges SAN hálózatot építeni. Az initiator és a target is lehet hardveres (ami persze inkább mini szoftver : ) ) vagy szoftveres. Hardveres initiator nem más mint egy iSCSI Host Bus Adapter hártya.
Természetesen ahhoz, hogy a host gép iSCSI-ról bootlni tudjon muszáj iSCSI HBA kártyát használni, ha erre nincsen szükség, akkor szoftveres iSCSI initiator is használható.
A technológia lehetővé teszi, hogy akár a már meglévő ethernet hálózatot használjuk, a host és a storage kommunikációjára, komoly rendszereknél azonban az opfikai (FCP) elven működő SAN-okhoz hasonló SAN-t kell kiépíteni csak persze hagyományos switchekből.
A kliensek és tárolók összekapcsolásához szükség van valamilyen címzési rendszerre. Három címzési rendszer van használatban: IQN (iSCSI Qualified Name), EUI (Extended Unique Identifier) és az NAA (T11 Network Address Authority).
Én legtöbbször az IQN típusúval találkozom az eszközökön. Bővebben itt: http://en.wikipedia.org/wiki/ISCSI
QNAP nas mint iSCSI target.
Középkategóriás Nas-ok közül személyes kedvencem a QNAP. Természetesen használható iSCSI targetként is. A konfiguráció meglehetősen egyszerű és még egy varázsló is segíti (ha akarjuk). Meglévő tömbökön konfigurált LUN-okat jelölhetünk ki iSCSI targetként. Lehetőség van policy-k definiálására is. Ez esetben egy Vmware Esxi 4 és egy Windows 2008 R2 szerverbe csatoltam be a QNAP nas-on konfigurált iSCSI targetet.
iSCSI portál bekapcsolása
Új LUN létrehozása
Természetesen korlátozható a lemezekhez a hozzáférés. A QNAP nas-on ezt a policy fülön lehetséges beállítani. A LUN-okhoz iqn (Az iSCSI initiator-ok címei. Mondjuk nagy-vonalakban olyan mint a WWN a fibre SAN technológiában.) azonosítókat rendelhetünk, ahogy az alábbi képen látható.
Az Esxi szerveren be kell kapcsolni (storage adapters menü) az iSCSI software Adaptert!
Így néz ki mikor be van kapcsolva (fent)
Majd a Dynamic Discovery fülön (persze lehet a Static fülön is, de az bonyolultabb 🙂 ) hozzá kell adni a QNAP nas ip címét.
A QNAP nas-ok általában 2 hálózati interfésszel rendelkeznek. Ha komolyan használni kívánjuk az eszközt iSCSI targetként érdemes az egyik interfészt az iSCSI forgalomnak dedikálni. Ugyanez igaz az Esxi hostra is. Fontos hogy, az Esxi hoston a megfelelő hálózathoz hozzá kell adni egy Vmkernel portot. Magyarul a Vmkernel-nek látnia kell a iSCSI target eszközt.
A lenti képen az látható, hogy az Esxi host rátalált a QNAP nas-on neki publikált (LUN 0) lemezre.
Természetesen a lemezt rögtön birtokba is vehetjük. Máris kinevezzük datastore-nak.
Kerül rá egy szép új VMFS fájlrendszer.
Windows Server iSCSI initiator
Első lépés: target portál IP címének vagy nevének megadása.
Itt már hozzá van adva.
A Windows meg is találta a publikált
Microsoft iSCSI target / Microsoft Windows Server 2008 Initiator
Nos, ez a Windows iSCSI target érdekes egy dolog. A kipublikált lemezek valójában VHD fájlok formájában helyezkedhetnek el a rendszer által kezelt fizikai lemezen/RAID tömbön. Ez lehetővé teszi pl. hogy snapshot-ot készítsünk róla vagy klónozzuk! Érdekes lehetőségek nem?
A snapshot készítés akár időzíthető is.
Az kliens oldali konfiguráció teljesen megegyezik az előző (QNAP-nas) esettel.