Ma témánk: Hogyan konvertálhatjuk saját munkaállomásunkat virtuális géppé egyszerű, ingyenes eszközökkel.
Főszereplők:
Sysinternals Disk2Vhd http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ee656415
Vmware Converter Standalone http://www.vmware.com/products/converter/
A fenti két programon kívül persze számos más lehetőség is van fizikai gépek konvertálására de itt most csak erről a két módszerről fogok beszélni, mert ezek egyszerűek és megbízhatóan működnek.
A Disk2Vhd program segítségével bármely futó Windows (XP SP2-től) operációs rendszer lemezeit egyszerűen vhd fájlba konvertálhatjuk. A vhd fájlt akár magára a konvertált lemezre is lehetséges elmenteni! Használata igen egyszerű:
Partíció(k) és a cél fájl kiválasztása kiválasztása szükséges mindössze.
Az elkészült vhd fájlt ezután simán becsatolhatjuk egy Virtual pc vagy Hyper-v Server-en konfigurált gépbe és már indítható is.
Virtual pc alatt csak akkor fog elindulni a gépünk, ha a forrás gép 1 processzor maggal rendelkezett! A vhd fájlokat a Virtual box és a vmware player is kezeli, tehát akár ezeken is el lehet indítani a gépet. Az alábbi képeken egy Hyper-v Serveren elkövetett konfiguráció látható.
A Vmware converter képességei jócskán túlmutatnak az előző programén. Én magam szinte mindig ezt a programot használom ha fizikai-virtuális vagy akár virtuális-virtuális konverzióra van szükség.
A forrás lehet futó fizikai gép, Hyper-v gép, és számos egyéb formátum. A cél esx(i) szerver vagy Vmware workstation image lehet.
Az alábbi képeken a saját fizikai gépemet konvertáltam virtuális géppé, a cél pedig egy esxi szerver volt.