Most derült ki számomra, hogy nem mindenki tudja, hogy kell app-v csomagot készíteni 🙂
Ez tarthatatlan állapot, úgyhogy jobb ha gyorsan leírom mi a teendő ha valaki egy szép új app-v csomagra vágyik.
Először egy jó tanács: Ha tehetjük használjunk virtuális gépet az app-v csomag készítéshez, mert:
- könnyen visszaállítható alapállapotra, ha valami nem sikerült
- többször felhasználható
- flexibilisen konfigurálható (több disk pl.)
- kéznél van mindig! ?
Tehát vegyünk egy virtuális gépet és konfiguráljunk bele két merevlemezt vagy egy lemezt és tegyünk rá két partíciót.
App-v csomagok készítésénél a Q lemez használata javasolt (a kliensben is ezt kell beállítani majd). Magyarul: a programokat a Q betűvel jelölt lemezre telepítjük. Ez azért szükséges, mert az app-v kliens gépeken később szintén Q betűjellel fogjuk jelölni, azt a virtuális lemezt, ami az app-v működéséhez elengedhetetlen. A Q betűjelet viszonylag ritkán használja valaki magától tehát. Könnyen belátható, hogy nem érdemes pl. F vagy E betűjelet használni, mert abból könnyen kalamajka lehet.
Kelleni fog még az Application Virtualization Sequencer (mintavételező?!) nevű program. Ez fogja monitorozni a telepítési tevékenységünket és ez alapján elkészíteni az app-v csomagot.
Én mindig készítek az adott programnak egy saját mappát a Q meghajtó gyökerében. Javasolt a 8 + 3 karakter (Firefox.701) a meglepetések elkerülése érdekében.
Következő lépés a monitorozás elindítása és a telepítési mappa kiválasztása.
Programtelepítésének megkezdése. Telepítési mappa kiválasztása (Q:Firefox.701). Ez sokszor nehézségekbe ütközik. A modern programok gyártói többnyire úgy gondolják, hogy okosabbak nálunk. (ezt ők úgy hívják, hogy felhasználóbarátság) és nem engedik meg, hogy mappát válasszunk.
Egy példa: Google Earth
Eleve nem lehet csak úgy letölteni az offline telepítőkészletet. Kicsit trükközni kell: Haladó telepítést kell választani és ki kell kapcsolni a frissítések letöltését, ekkor a teljes offline telepítő töltődik le.
Nem lehet mappát választani. Megoldás: GoogleEarthwin.exe /a
Hasonló nehézségek rendszeresen előfordulnak de nem szabad csüggedni!
A telepítés végén érdemes a programot elindítani és kikapcsolni mindenféle automatikus frissítést, mert nagy hibaüzenetek lesznek belőle később! A frissítést mindig nekünk kell majd elvégezni a sequencer program segítségével.
Ha ez megvan le lehet állítani a monitorozást.
Előfordul, hogy egy program telepítőkészlete valójában több programot (vagy csak több parancsikont) telepít fel a gépre. Ezért fordulhat elő, hogy az alábbi képen több alkalmazást látunk időnként.
A következő lépés nem kötelező. Elindíthatjuk az imént „mintavételezett” programot a stream optimalizálása érdekében (gyorsabban fog elindulni a program a kliens gépeken)
Az eben a példában szereplő Firefox esetén pont fontos lehet, hogy akár több programot is tehetünk egy csomagba.
A Firefox mllé érdemes lehet telepíteni egy Java-t egy Flash player-t és minden szükséges Firefox plugint is.
Path mizéria.
Annyi itt a path, hogy könnyen elkavarodik az ember. Fontos, hogy a deployment fülön beállított path egyezzen azzal a mappával, ahová az app-v szerveren tesszük a csomagot a gyökér mappához képest (content). (pl. \app-v-servercontentfirefox.701
Természetesen ugyanilyen fontos az app-v szerver neve, amit hagyhatunk rendszer változó „beállításon” is, de én jobban szeretem beleégetni a csomagba.
Ha beklikkeljük a Generate MSI package pipát, akkor készülni fog egy MSI csomag is, amivel szerver nélkül is telepíthetjük az adott csomagot.
Értelemszerűen az az oprendszer kell kiválasztani a listából, amilyenre telepíteni szeretnénk a csomagot későbbiekben.
Akinek nincsen App-v license (illetve MDOP) annak érdemes ellátogatni ide: Cameyo
Még valami: az App-v vmware neve ThinApp. Hátha valakinek az szimpatikusabb.