Ez a bejegyzés a Windows 7 rendszerhez készült korábbi írás frissítése.
Azt hiszem a marketingesek a következő kifejezéseket szokták használni arra amiről most lesz szó:telepítés idő csökkentés, egységesített a lemezképek meg hogy arany vagy mester lemezkép (image) nagyvállalati megoldás, költség csökkentés, stb. Na ezeket a kifejezéseket én nem használom, én csak simán lusta vagyok mindent kézzel csinálni, úgyhogy automatizálok, előkészülök és főleg nem hallgatom meg a marketing előadásokat 🙂 Lássuk azt a megoldást, ami nálam legjobban bevált: Telepítek egy Windowst (lehetőleg virtuális környezetbe), személyre szabom, feltelepítek mindent amit kell majd Microsoft Deployment Toolkit (MDT) segítségével gyártok belőle egy wim-et amit WDS segítségével terítünk. Miért nem MDT-vel integrálom bele amit szeretnék? Mert nehézkesebb és nem mindent lehet beletenni így.
Miért WDS segítségével telepítem? Mert az a legkényelmesebb és az tud a legtöbbet. Mondtam, hogy lusta vagyok 🙂
A Windows telepítés menetét nem írnám le…A lényeg, hogy a referencia gépbe gyakorlatilag bármit bele lehet telepíteni és ezek belekerülnek a folyamat végén a telepítőkészletbe. A referencia gépet érdemes virtualizált környezetben telepíteni. Én a Hyper-v rendszert javaslom, mert ott nem kell a jó teljesítményhez mindenféle dolgokat (vmware tool…) telepíteni a referencia gépbe. A snapshot funkció igen jól jön ennél a feladatnál! Nem mindig sikerül elsőre a tökéletes image elkészítése 🙂
MDT telepítés előtt szükség lesz egy Windows Assessment and Deployment Kit-re (ADK) Ez után mehet fel az MDT 2013 Update 1
Ha az MDT fent van, a következő lépés egy Deployment Share létrehozása. Ez nem más mint egy kupac könyvtár és egy share ahol a dolgozni fogunk. Ide kerülnek a elfogott? (Mondjon valaki egy jó szót arra, hogy capture!) operációs rendszerek, a taskok, az eredeti Windows 10 telepítőkészletek, stb.
Szükség lesz egy eredeti az elfogni kívánt rendszerrel megegyező operációs rendszerre. Hogy mért? Mert az MDT nem csak capture funkciókat tud hanem sok minden mást is, pl. akár telepíthetjük is innen a referencia gépet.
Ha ez megvan, készítünk egy feladatlistát (task sequence). Ez tartalmazza azokat a lépéseket amik a már feltelepített és személyre szabott referencia rendszerünk elfogásához (capture) kellenek. Elfogáskor ezek közül a feladatlisták közül lehet választani majd.
Innentől kezdve tehát van egy szépen személyre szabott referencia rendszerünk és egy eszközünk amivel készíthetünk belőle telepítőkészletet.
Elfogás vagyis capture
- Belépés a referencia gépbe.
- A tapasztalatok szerint érdemes az MDT-t tartalmazó gép DeploymentShare$ megosztásának becsatolása. (net use x: XY-PCdeploymentshare$ * /USER:domainjohndoe (mindezt egy admin cmd-ben)
- x:scriptsLiteTouch.vbs futtatása
- Megfelelő hitelesítési adatok megadása. Egy olyan felhasználó, aki hozzáfér távolról a deploymentshare$ megosztáshoz.
- Az imént készített feladatlista kiválasztása
- A készítendő telepítőkészlet (wim) tárolásának helye, neve
- Kész, innentől a gép dolgozik. Újraindul és betölt egy Windows-PE-t amit az MDT generál a deployment share létrehozásakor.
Mindez képekben:
A kész wim fájl beimportáljuk a WDS szerverbe. Fontos, hogy ebbe telepítőkészletbe, így nem kerültek plussz driverek. Drivert az MDT segítségével integrálhatunk a telepítőkészletbe. WDS arra ad lehetőséget, hogy a boot image-be tegyünk plussz drivereket.
- install image: ez maga az operációs rendszer telepítőkészlete
- boot image: ez az a Windows PE ami telepíti az operációs rendszert. Ha a boot image-ben megvannak a megfelelő driverek de az install image-ben nincsenek, akkor fel tudjuk telepíteni az oprendszert, de előfordulhat, hogy az nem fog elindulni, nem lát hálózatot stb.
A telepítőkészlet innentől kezdve használható. Természetesen hálózatról kell bootolni a használatához. A wim fájlt magát egyébként elég egyszerűen vissza lehet varázsolni DVD lemezre azonban a DVD lemez mérete mostanában már sokszor problémát okozhat…