A virtualizáció nem csodaszer, csak egy újabb megoldás ami hatékonyabbá teszi az IT működését. Tekinthetünk úgy a virtualizációra, mint az informatika fejlődésének következő logikus lépcsője.
Egy laikusnak meglehetősen zavaró lehet, hogy manapság sok mindent virtualizációnak hívnak (szinte mindent, amit nem felhőnek). Van is ok a gyanakvásra, mert manapság a marketing mindennél fontosabb, és ennek megfelelően szeretnek egy már “bevált” fogalomba beleértetni mindent. Itt szintén jó példa a felhő. Manapság tényleg minden felhő (cloud), mert az éppen felkapott.
Egyszerű ökölszabályként fogadjuk el, hogy jelenleg szinte minden olyan megoldást virtualizációnak nevez a szakma, ami egy korábban valamiért kötött, rugalmatlan, nem mozdítható erőforrást flexibilissé, hardver vagy szoftver függetlenné tesz. Az operációs rendszert a hardvertől a hardver virtualizáció, a szoftvert az operációs rendszertől az alkalmazás virtualizáció, a munkaasztalt (desktop) egy adott géptől a desktop virtualizáció függetleníti. Számos példát lehetnek még sorolni, és mindig lesznek új ötletek, de a jelenleg három talán legfontosabb területet most fel is soroltuk.
Cégünk leginkább a VMware és a Microsoft megoldásait preferálja. Tapasztalataink segítenek ügyfeleinknek a megfelelő technológiát kiválasztani figyelembe véve a rendelkezésre állási, kompatibilitási és finanszírozási feltételeket.
Megoldások
Hardver virtualizáció:
Manapság a kapható szerverek teljesítménye bőven sok egy-egy KKV teljesítmény és tárhely igényeink kiszolgálásához, ezért a szerverek többnyire részterhelésen üzemelnek.
Megfigyeléseink szerint mégis több szerverre van igény a legtöbb cég esetén, mert sokféle, egymással összeférhetetlen, más-más szoftverkörnyezetet igénylő alkalmazások futnak.
Példa:
- Hálózat vezérlés (Címtár), fájl szerver -> 1db Windows szerver
- Üzleti levelezés -> 1db Linux szerver
- Vállalatirányítási vagy CRM rendszer (adatbázis, webszerver) -> 1db Windows szerver
Ez már HÁROM szerver gép!
A fontos rendszereket illik védeni, mentéssel, vagy eleve duplikálással, és máris elértük, hogy ~4-6 szerverre van szükség a legkisebb cégnél is.
Könnyen belátható, hogy ez elég sokba kerül valamit elég sok energiát is fogyaszt. Egy átlagos szerver (nem nagyon terhelve) 2 -300W amihez nagyjából ugyanennyi hűtőteljesítmény is szükséges (klíma). Ez már 4-600W. Öt szerverrel számolva már 2-3000W óvatosan számolva. Ez már olyan, szabad szemmel is jól látható érték, aminek biztos, hogy érdemes dolgozni a csökkentésén.
Egy kisebb cégnél a szerverek száma akár 1 szerverre vagy hibatűrő módban 2 szerverre is csökkenthető a virtualizáció segítségével. Nagyobb cégeknél, komplexebb rendszereknél még nagyobb megtakarítás érhető el. Kevesebb szerver vas kevesebb energia fogyasztás = kisebb költség.
A szerintünk legjobb hardver virtualizációs megoldások :
- Vmware ESXi / vSphere / vCenter
- Microsoft Hyper-v / System Center virtual machine manager
- KVMmM
Cégünk jellemzően Vmware vSphere rendszert használ, de nagy tapasztalattal rendelkezünk Microsoft Hyper-V rendszer üzemeltetés/tervezés területén is. (Cluster, Virtual Machine Manager).
Munkatársaik Vmware és Microsoft témakörben is rendelkeznek a kapcsolódó nemzetközileg elismert szakmai képesítésekkel. Képesek vagyunk egyészen kicsi cégeknek is emgoldásokat nyújtani, de nagy és közepes cégeknek is tudunk segíteni Nagy rendelkezésrellású komplex rendszerek tervezésében. (SAN, recovery site, replikáció, vCloud, stb.)
Alkalmazás virtualizáció
Az alkalmazás virtualizáció teljesen más igényekre nyújt megoldást mint a hardveres társa.
Itt leegyszerűsítve arról van szó, hogy az alkalmazást elválasztjuk az őt futtató operációs rendszertől, ezáltal hordozhatóvá válik. Ez csökkenti az üzemeltetési költségeket, mert az alkalmazás hordozhatóvá válik. A cég összes dolgozója pillanatok alatt megkaphatja a gépére a tökéletesen egyforma vállalati alkalmazást (pl Office, vállalatirányítási rendszer kliense, iktató szoftver, vagy bármi, amire tömeges igény merül fel). Esetleges gépcserekor az alkalmazások automatikusan visszakerülhetnek az új gépre. A javításokat is csak egyszer kell feltelepíteni és maguktól terülnek stb. Az IT kevesebb időt kell hogy a telepítéssel töltsön, tehát csökkennek a költségek, a elhasználóknak kevesebb idejük esik ki, tehát nő a produktivitásuk.
Alkalmazás virtualizációs megoldások közül, cégünk, a Microsoft App-V rendszert ajánlja.
Remote App
Az alkalmazás virtualizáció egy másik ága, amit félig a Desktop virtualizációhoz is lehetne sorolni, a Remote App.
Remote App (távoli program) esetén, a program teljesen el van választva a felhasználó számítógépétől, tulajdonképpen valahol egy szerveren fut és csak a “képét” látjuk, úgy mintha a gépünkön futna.
Számos előnye van a megoldásnak:
- Platformfüggetlen!
Vagyis simán használható egy Windows-os program, mondjuk Linuxon, Androidon, vagy bármilyen Apple eszközön (os-x vagy ios, mindegy) - Bárhonnan elérhető. Akár egy webkávézó gépéről is.
- Nem vesznek el az adatok, ha az eszközünk elveszik, megsérül, elromlik.
Hátránya, hogy folyamatos, gyors internet kapcsolatot igényel (ez manapság azért már nem probléma)
Desktop virtualizáció (VDI)
A virtualizáció ezen válfajának leginkább nagyobb cégek vagy iskolák tudják a hasznát venni.
Arról van szó, hogy a felhasználók gépe, valójában valahol egy adatközpontban fut egy szerveren egy virtuális gép formájában, és annak csak a képét látják, mondjuk egy vékonykliens segítségével. A felhasználói gépek karbantartását nagymértékben megkönnyíti a módszer. Egy iskolában például teljesen tönkretehetetlen, uniformizált “végpontok” alakíthatók ki a tanulók/hallgatók számára.